STR05S1V8
DigiKey Part Number
1470-3940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STR05S1V8
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 1.8V 500mA 4.75V - 32V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
71%
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)
Voltage - Input (Max)
32V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA