CCP550PS24-A
DigiKey Part Number
1470-CCP550PS24-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCP550PS24-A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.48" H (127.0mm x 76.2mm x 37.6mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, EN, UKCA, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
22.9 A