ASB75US48
DigiKey Part Number
1470-ASB75US48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB75US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 1.56A 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASB75US48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
XP Power
Features
Baseplate, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
90%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
Half Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.67" H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.56A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
75 W
Load Regulation
±0.5%