CAB011A12GM3
DigiKey Part Number
1697-CAB011A12GM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB011A12GM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 141A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 141A (Tj) 10mW Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAB011A12GM3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 34mA
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
354nC @ 15V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11000pF @ 1000V
Packaging
Tray
Power - Max
10mW
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
141A (Tj)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.9mOhm @ 150A, 15V