BT139B-800G,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,000
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 994
TRIAC Standard 800 V 16 A Surface Mount D2PAK
BT139B-800G,118
DigiKey Part Number
BT139B-800G,118-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT139B-800G,118
Description
TRIAC 800V 16A D2PAK
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
155A, 170A