BT139-600-0Q is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220AB
BT139-600-0Q
DigiKey Part Number
BT139-600-0Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT139-600-0Q
Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
70 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
45 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
155A, 170A