BT136-800E,127 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 332
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 964
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 1,513
In Stock: 940
In Stock: 1,938
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 4 A Through Hole TO-220AB
TO-220-3
BT136-800E,127
DigiKey Part Number
1740-1021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT136-800E,127
Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO220AB
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 27A