GCM1555C1H3R3CA16D
DigiKey Part Number
2266-GCM1555C1H3R3CA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555C1H3R3CA16D
Description
CAP CER 3.3PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
3.3 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)