AF0805FR-07620KL
DigiKey Part Number
AF0805FR-07620KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0805FR-07620KL
Description
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
620 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AF0805FR-07620KL Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)