A765MU227M1ELA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2266-A765MU227M1ELA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A765MU227M1ELA |
Description | CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer KEMET | Applications General Purpose |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 190 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 3.8 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm) |
Capacitance 220 µF | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 25 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |