54101-G1004LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 22,895
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 703
Datasheet
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
54101-G1004LF
DigiKey Part Number
54101-G1004LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54101-G1004LF
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
54101-G1004LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact