3059P-1-501
DigiKey Part Number
3059P-501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3059P-1-501
Description
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 1W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3059P-1-501 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
22.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
500 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%