0402N5R1C500CT
DigiKey Part Number
1292-1338-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1338-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1338-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N5R1C500CT
Description
CAP CER 5.1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402N5R1C500CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)