TEC-40-36-127
DigiKey Part Number
345-1739-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEC-40-36-127
Description
PELTIER TEC 40X40X3.8MM 6.0A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 51.4W @ 27°C 6 A 90°C
Category
Height
3.60mm
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Number of Stages
1
Series
Current - Max
6 A
Packaging
Bulk
Voltage - Max
15.4 V
Part Status
Active
Resistance
2.17 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
90°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
51.4W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
68°C @ 27°C