Y1624350R000T0W
DigiKey Part Number
Y1624350R000T0W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y1624350R000T0W
Description
RES SMD 350 OHM 0.01% 1/5W 0805
Customer Reference
Detailed Description
350 Ohms ±0.01% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y1624350R000T0W Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)