Y09262R50000Q9L
DigiKey Part Number
Y09262R50000Q9L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y09262R50000Q9L
Description
RES 2.5 OHM 8W 0.02% TO220-4
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 Ohms ±0.02% 8W Through Hole Resistor TO-220-4 Non-Inductive Metal Foil
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.845" (21.46mm)