CNX718N50028T
CNX718N50028T
DigiKey Part Number
CNX718N50028T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNX718N50028T
Description
LED PNL IND GRN FRESNEL 18.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Fresnel 28V Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Category
Ratings
DC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
28V
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.69" (17.53mm)
Part Status
Active
Lens Size
18.50mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
2400mcd
Lens Color
Clear
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)