1092QC1-28V
DigiKey Part Number
1092QC1-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC1-28V
Description
LED PNL IND RED DIFF QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 28V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QC1-28V Models
Category
Ratings
DC
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Red
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)