VCAN33A2-03SHE3A08
DigiKey Part Number
112-VCAN33A2-03SHE3A08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VCAN33A2-03SHE3A08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VCAN33A2-03SHE3A08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAN33A2-03SHE3A08
Description
TVS DIODE 33VWM 56VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Clamp 2.7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
150W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
CAN
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
8.7pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
2
Grade
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
56V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.7A (8/20µs)