MFU0402FF00630E500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay
In Stock: 1,863
Datasheet
630 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
MFU0402FF00630E500
DigiKey Part Number
MFU0402FF00630E500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU0402FF00630E500
Description
FUSE BOARD MNT 630MA 32VDC 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MFU0402FF00630E500 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0014
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.4 Ohms