MCT06030C4999FP500
DigiKey Part Number
MCT0603-49.9-CFTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCT0603-49.9-CFCT-ND - Cut Tape (CT)
MCT0603-49.9-CFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCT06030C4999FP500
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCT06030C4999FP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)