AC01000001200JA100
DigiKey Part Number
749-AC01000001200JA100CT-ND - Cut Tape (CT)
749-AC01000001200JA100TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC01000001200JA100
Description
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL
Detailed Description
120 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
100/ +180ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)