TMCMA1C156MTRF
DigiKey Part Number
718-2391-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2391-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMCMA1C156MTRF
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 2.9Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V