T97D476M050Z8TSA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric)
T97D476M050Z8TSA
DigiKey Part Number
T97D476M050Z8TSA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97D476M050Z8TSA
Description
CAP TANT 47UF 20% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T97D476M050Z8TSA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±20%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
50 V