T95X156K6R3HZAL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2910 (7227 Metric) 1Ohm
T95X156K6R3HZAL
DigiKey Part Number
T95X156K6R3HZAL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95X156K6R3HZAL
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 2910
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95X156K6R3HZAL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2910 (7227 Metric)
Size / Dimension
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
6.3 V