678D476M063CD5D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 645
Nichicon
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1Ohm @ 20Hz 3000 Hrs @ 105°C
678D476M063CD5D
DigiKey Part Number
678D476M063CD5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
678D476M063CD5D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
259 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
370 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 20Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C