595D686X0016D2T
DigiKey Part Number
718-595D686X0016D2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-595D686X0016D2TCT-ND - Cut Tape (CT)
718-595D686X0016D2TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D686X0016D2T
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 140mOhm
EDA/CAD Models
595D686X0016D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V