595D336X96R3S2T
DigiKey Part Number
595D336X96R3S2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D336X96R3S2T
Description
CAP TANT 33UF 10% 6.3V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1210 (3225 Metric) 1.3Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
595D336X96R3S2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.134" L x 0.067" W (3.40mm x 1.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
6.3 V