595D225X0010T4T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 0805 (2012 Metric) 8.6Ohm
595D225X0010T4T
DigiKey Part Number
595D225X0010T4T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D225X0010T4T
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D225X0010T4T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
10 V