591D108X9004R2T20H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 12
KEMET
In Stock: 390
1000 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2824 (7260 Metric) 50mOhm
591D108X9004R2T20H
DigiKey Part Number
591D108X9004R2T20H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591D108X9004R2T20H
Description
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
591D108X9004R2T20H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
4 V