299D156X06R3BB1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial - 3 Leads
299D156X06R3BB1
DigiKey Part Number
299D156X06R3BB1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
299D156X06R3BB1
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
299D156X06R3BB1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial - 3 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.200" W (7.10mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V