173D227X0010YWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
220 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial
173D227X0010YWE3
DigiKey Part Number
173D227X0010YWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D227X0010YWE3
Description
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D227X0010YWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V