173D155X5035VE3
DigiKey Part Number
173D155X5035VE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D155X5035VE3
Description
CAP TANT 1.5UF 5% 35V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
173D155X5035VE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±5%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
35 V