SUD19P06-60L-E3
DigiKey Part Number
SUD19P06-60L-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD19P06-60L-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD19P06-60L-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD19P06-60L-E3
Description
MOSFET P-CH 60V 19A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 19A (Tc) 2.7W (Ta), 46W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUD19P06-60L-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1710 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
2.7W (Ta), 46W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 10A, 10V