SIHB15N65E-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,037
Datasheet
Toshiba Semiconductor and Storage
Datasheet
N-Channel 650 V 15A (Tc) 34W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB15N65E-GE3
DigiKey Part Number
SIHB15N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB15N65E-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1640 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 8A, 10V