P11S1Q0FHKX10103MA
DigiKey Part Number
716-P11S1Q0FHKX10103MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11S1Q0FHKX10103MA
Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knurled
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Bushing Thread
M7 x 0.75
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Rectangular - 0.516" x 0.492" Face (13.10mm x 12.50mm)