P11H1F0GHFW10502KA
DigiKey Part Number
716-P11H1F0GHFW10502KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11H1F0GHFW10502KA
Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P11H1F0GHFW10502KA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance (Ohms)
5k
Tolerance
±10%
Actuator Type
Flatted
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Features
High Torque
Mounting Type
Through Hole
Size - Body
Rectangular - 0.540" x 0.504" Face (13.60mm x 12.80mm)