DTO035C7R500FTE3
DigiKey Part Number
716-DTO035C7R500FTE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTO035C7R500FTE3
Description
DTO 35 C 7U5 1% TU50 E3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 Ohms ±1% 35W Chip Resistor TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.323" L x 0.287" W (8.20mm x 7.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)