D2TO035C10R00JRE3
DigiKey Part Number
716-D2TO035C10R00JRE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
716-D2TO035C10R00JRE3CT-ND - Cut Tape (CT)
716-D2TO035C10R00JRE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2TO035C10R00JRE3
Description
RES SMD 10 OHM 5% 35W TO263
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 35W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2TO035C10R00JRE3 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)