VLMG3100-GS08
DigiKey Part Number
751-1462-2-ND - Tape & Reel (TR)
751-1462-1-ND - Cut Tape (CT)
751-1462-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLMG3100-GS08
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 569nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
10mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
565nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.00mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.85mm
Lens Size
2.40mm Dia