MKP1846222136V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKP1846222136V is not available
MKP1846222136V
DigiKey Part Number
2870-MKP1846222136VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP1846222136V
Description
CAP FILM 2200PF 20% 1.6KVDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 650V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
EDA/CAD Models
MKP1846222136V Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
650V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)