VSS8D3M15HM3/H
DigiKey Part Number
112-VSS8D3M15HM3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VSS8D3M15HM3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VSS8D3M15HM3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSS8D3M15HM3/H
Description
DIODE SCHOTTK 150V 1.9A SLIMSMAW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1.9A Surface Mount SlimSMAW (DO-221AD)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
180 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
190pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
SlimSMAW (DO-221AD)
Current - Average Rectified (Io)
1.9A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 1.5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)