VS-65PQ015PBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 405
Datasheet
Diode 15 V 65A Through Hole TO-247AC
VS-65PQ015PBF
DigiKey Part Number
65PQ015PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-65PQ015PBF
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 65A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
18 mA @ 15 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
65A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 65 A