VS-30CTQ045STRRHM3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
VS-30CTQ045STRRHM3
DigiKey Part Number
112-VS-30CTQ045STRRHM3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30CTQ045STRRHM3
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 15 A