VS-18TQ045STRL-M3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Diode 45 V 18A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
VS-18TQ045STRL-M3
DigiKey Part Number
VS-18TQ045STRL-M3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-18TQ045STRL-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 18A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 mA @ 35 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
18A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 18 A