VS-10ETF12SLHM3
DigiKey Part Number
VS-10ETF12SLHM3GITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-10ETF12SLHM3GICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-10ETF12SLHM3GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ETF12SLHM3
Description
DIODE STANDARD 1200V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
310 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.33 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)