VS-10BQ060HM3/5BT
DigiKey Part Number
112-VS-10BQ060HM3/5BTTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-10BQ060HM3/5BTCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-10BQ060HM3/5BTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10BQ060HM3/5BT
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
80pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)