VB60170G-E3/8W | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VB60170G-E3/8W |
Description | DIODE ARR SCHOT 170V 30A TO263AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 170 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.02 V @ 30 A |
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 450 µA @ 170 V |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Technology Schottky | Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V | Base Product Number |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A |