V8PM45-M3/H
DigiKey Part Number
112-V8PM45-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V8PM45-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V8PM45-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V8PM45-M3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 8A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V8PM45-M3/H Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 45 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1450pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 8 A