V40DM150CHM3/I
DigiKey Part Number
V40DM150CHM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V40DM150CHM3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V40DM150CHM3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V40DM150CHM3/I
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 20A TO263AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V40DM150CHM3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 150 V
Series
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-263AC (SMPD)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.47 V @ 20 A